Jeff Ruby Culinary Entertainment

Opticare Vision/Express Mobile Transport

Friday, July 17, 2020

Campbell County Ballot Position Draw for 2020

County Clerk, Jim Luersen is ready to pull the the ping pong balls from the 20+ year-old coffee can to determine ballot positions for Campbell County elections in November.
(Img: FTM file) 



By Jessie Eden

The ballot positions for Campbell County were drawn on Thursday by Campbell County Clerk, Jim Luersen.

Start searching today!


The ballot position is a part of how election results are formed, particularly in races with a lot of turnover or new names.

The below list includes all the offices that file with Jim Luerson's office.


Note: * indicates that the candidate is an incumbent.


Fort Thomas Council: (6 seats)

- Mark Cook
- Connie Grubbs
- Carla Landon
- Roger Peterman *
- Jeff Bezold *
- Benjamin Pendery
- Adam Blau *
- Matthew Jared Reed
- Kenneth Bowman *
- Lisa Kelly


Fort Thomas School Board: (2 seats)

- Julie Hewett Kuhnhein
- Karen Utz Allen *
- Jeff Beach *

Newport Commission ballot: (4 seats)

- Frank Peluso *
- Beth Fennell *
- John Santini
- Jason Walter
- Kenneth Rechtin *
- Gordon Henry
- Jerry Rex Peluso


Newport Mayor:

- Thomas Guidugli


Newport School Board: (3 Seats)

- Melissa Sheffel *
- Aaron Sutherland
- Theresa Miller *
- Billy Cole
- Timothy David Curl
- Julie Smith-Morrow *


Alexandria City Council: (6 seats)

- Kyle Sparks *
- Steven Shinkle
- Stacey Graus *
- Thomas Baldridge *
- W. David Hart
- Joe Anderson
- Al Moermond


Bellevue City Council: (6 seats)

- Ryan Salsman *
- Shauna Kruse *
- Sean Fisher *
- Scott Witte *
- Patrick Hogan *
- Stephen R. Guidugli *


Bellevue School Board: (2 seats)

- Julia Webb Fischer *
- Elisabeth Ann Joseph





Cold Spring City Council: (6 seats)

- Lisa Schmidt Cavanaugh *
- Paul Kloeker *
- Cynthia Jo Moore *
- Chris Ampfer *
- Deanna K. Hengee
- Stephen Roach
- Kenneth J. Sears
- Adam Craig Sandfoss *



Crestview Commissioner: (4 seats)

- Brian Merman *
- Jeremey Rider *
- Victoria Planthold *


Dayton City Council: (4 seats)

- Jeff Volter *
- Joseph Neary *
- Tammy Cornett *
- Beth Ellen Nyman
- Anthony Vincent Cadle
- Robert Burgess
- Jeff Haas
- Justin Slover
- Ron Farris
- John Walker Wirick
- Christina Kelly
- Scott Beseler *

Dayton School Board (2 seats)

- Bernard T. Pfeffer
- Rosann Sharon *
- Lori Peterson


Highland Heights City Council: (6 seats)

- Rene Heinrich *
- Michael B. Kessling *
- Deborah Ball *
- Gary Chinn *
- John Hoffert *
- Virgil L. Miller *


Melbourne Commissioner: (4 seats)

- Joanne Layman
- Karen Daley
- Paul Landwehr *
- Jennifer Y. Smith *


California Commissioner: (4 seats)
- Chrissy Sizemore
- Sally O'Day
- Charles Styer
- Larry P. Hiller Sr.


Mentor Commissioner: (4 seats)

- Margaret Gosney
- Larry Strasinger *
- John Eric Brock *





Silver Grove City Council: (6 seats)

- Jill Fessler *
- Jon Pelle *
- Herb Rardin *
- Corey Pelle *
- Scott McCarter *


Southgate City Council: (6 seats)

- Chris A. Robisch *
- Tyler D. Owen
- Mark Messmerr
- Paul Melville *
- Joseph (Joe) Anderson *
- Patricial Hayley *


Southgate School Board: (3 seats)

- Jeffery "Jay" Paul *
- Diane Bartlett Hatfield *


Wilder City Council: (6 seats)

- Sandy Ruschman Decker *
- Kelly Meiser *
- Robert Blankenship *
- Jim Profitt *
- Valier A. Jones *
- R. Andrew Williams


Campbell County Schools, District 2:
- Joshua Perkins *


Campbell County Schools, District 3:
- Kimberly Fender *


Campbell County Schools, District 5:
- Rich Mason *





Woodlawn Commissioner: N/A



Non Partisan Offices:


Soil & Water Conservation: (4 seats)

- Richard W. Carr
- Richard Simon *
- Susan Ortlieb-Turner *

No comments:

Post a Comment